Kinům a distributorům došla trpělivost, podávají žalobu na zrušení kontrol u vstupu

TISKOVÁ ZPRÁVA

Kinům a distributorům došla trpělivost, podávají žalobu na zrušení kontrol u vstupu


Po dlouhodobém neúspěšném volání po sjednocení hygienických podmínek v kultuře došla kinům trpělivost a Asociace provozovatelů kin (APK) spolu s Unií filmových distributorů (UFD) podaly k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně koncem července společný návrh na zrušení mimořádného ochranného opatření, který byl aktuálně ještě doplněn o návrh na vydání předběžného opatření do vydání rozhodnutí zastavit kontroly diváků. Kinaři i distributoři konstatují, že dlouhodobý chaos ve vládních opatřeních, neustále se měnící podmínky pro vstup do kin a nevyslyšená volání po narovnání situace zásadně poškozují trh a proti tomu se ostře vymezují.
Hlavním problematickým bodem je skutečnost, že kina jsou nucena selektovat své diváky při vstupu na základě kontroly T-N-O (test/prodělaná nákaza/očkování), přičemž tato povinnost je v přímém konfliktu s řadou dalších zákonných nařízení tohoto státu – jako například ochrana osobních a citlivých údajů. Provozovatelé kin se domnívají, že podle dalších platných zákonných norem nemají k této kontrole pravomoc.
Následek situace je několikerý: velká část diváků je velmi zmatená a neví, jaké podmínky pro vstup zrovna platí, a než aby je zjišťovali, tak se do kina vůbec nevydají. Je také velká skupina diváků, která podmínky zná, ale odmítá je. Provozovatelé přichází o velkou část tržeb, kterou jim však stát nijak nekompenzuje. Obzvláště patrný je tento důsledek při srovnání tržeb, kdy v červenci 2021 přišlo do kin o bezmála 40% diváků méně než za stejný měsíc v roce 2019.
Kina i distributoři se již dlouhé měsíce nachází v permanentní nejistotě; neví, jak dlouho míní stát provozovatele omezovat, navíc když vnější okolnosti a parametry výskytu onemocnění Covid-19 neodpovídají reálně žádným omezením, která jsou aktuálně formálně uplatněna. S blížícím se koncem prázdnin a dále podzimem, který je pro kina klíčovým obdobím, atmosféra houstne. Školní představení, které tvoří důležitý podíl návštěvnosti kin, mají být avizovaně opět doporučením MŠMT omezovány a vrší se další problémy. Ačkoliv některá kina vykazují menší úbytek návštěvnosti než jiná, úhrnem vzato je celorepubliková situace tristní: celorepublikový průměr návštěvnosti na jedno představení nepřekračuje hranici 20 diváků a kina celkově přicházejí nejméně o 30% návštěv proti běžnému období, kdy nejsou uplatňována žádná omezení.
Provozovatelé kin dlouhodobě upozorňují Ministerstvo zdravotnictví, že jsou schopni zajistit bezpečný provoz - dokonce v mnoha ohledech bezpečnější než leckterá jiná zařízení. Kina dodržují bezpečnostní opatření, divák sedí v tichosti několik hodin v sále, dívá se jedním směrem na plátno a nemluví. Ústy Ministerstva kultury opakovaně zaznívá pochopení, nicméně neustále se nedaří srovnat koronavirová opatření napříč sektorem služeb, což provozovatele kin staví do nezáviděníhodné pozice. Oproti situaci v gastroslužbách, kdy je odpovědnost za dodržení vládních opatření na bedrech zákazníka, musí dodržení splnění podmínek pro vstup na představení kontrolovat sama kina. Veškerá odpovědnost tak leží na provozovatelích, stejně jako například postih za diváky, kteří dané nařízení nedodržují.
V Berouně a Praze 18. 8. 2021

Tisková zpráva ke stažení : TZ_APK_podani_zaloby_otn_fin.pdf


Kontakty:


Asociace provozovatelů kin, z.s.

  Politických vězňů 445/13, 26601 Beroun-Město
Koresp. adresa: Obránců míru 368/1a, 742 21 Kopřivnice

IČO: 69780307

č. účtu: FIO 2502027667 / 2010

  tajemnice@kinari.cz

  https://www.facebook.com/kinari.cz


  Chci odebírat newsletter


2020 EasyComp s.r.o. All rights reserved